İnsan


Günümüzde, üstesinden gelemeyeceği işler üzerine yorum yaparak, yaptığınız tartışmalarda veya konuşmalarda sizin sözlerinizi yarıda kesip kendini öne süren birçok insan ya kendini kabul ettirmeye çalışıyor ya da size karşı büyüklük taslamaya çalışıyordur. 

Yakın zamanda yine böyle bir kişi ile karşılaştım. Kendini yüceltmek için başkalarının omuzlarınıza basmayı alışkanlık haline getirmiş, bir insancıkla... 

Ben, böyle insanlar için sadece üzülüyorum. Bastığı omuzlar sayesinde yükseldiği mevkilerden, yine o omuzların sarsıntısı ile düşeceği için. Yadsınmaz gerçekleri uydurma yalanlar olarak görmek, aslında sonlarını hazırlayan bir hayalden ibaret değil midir? 

"Ahmak insanların  büyük hayalleri olursa, kuracakları saray barakadan farksız olur."


 

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Bu yaşananlar hep kompleks ve hırstan dolayı..

  YanıtlayınSil
 2. İnsanların kendini yüceltme gayreti. Her şey hep bundan oluyor aslında...

  YanıtlayınSil
 3. Merhabalar.
  Ben de bir yabancı( William Zinsser) gözüyle, ülkemizde iki tarz (taşıyan ve oturan) insanlardan, oturan insanlar hakkında söyleneni paylaşmak istiyorum. "Türkiye'de iki tarz insan olduğunu fark edersiniz: taşıyanlar ve oturanlar. Hiç kimse bir Türk kadar rahat, ustaca ve halinden memnun bir şekilde oturamaz; vücudunun her bir bölgesiyle oturur; bizzat suratı oturur. Bu sanatı sanki saraylarda yaşamış sultan nesillerinden miras almıştır.

  Sizin yazınıza gelince, tespitleriniz çok doğru, maalesef insanlarımız aynen değindiğiniz gibi. Alçak gönüllü, mütevazi insanlarımız da var. Ancak, bunların sayısı bir elin parmaklarını geçemez. İnsanlar hakkındaki paylaşımınız için kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 4. Nerede kaldı kitaplarda okuduğumuz o mütevazı, güzel insanlar. Bildikleri halde bilmiyorum diyen alimler?

  Hangi konumda olursa olsun herkeste bir üstünlük gayreti.

  YanıtlayınSil
 5. Kendini kabul ettirmeye çalışıyorsa, onun için üzülürüm. Ama büyüklük taslamaya kalkarsa cümlelerimle haddini bildiririm.

  YanıtlayınSil
 6. Böyle insanlardan öyle çok ki..Ben de onlar için üzülüyorum...

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
"Yorumlaşmak, blogger için kutsal bir vazifedir."

Yeni Çıkan Yazımız!